ERASMUS – STUDIA, PRAKTYKI CZY STAŻ ABSOLWENCKI? 

Możliwe, że już wiesz, że istnieje coś takiego jak Erasmus. Może ktoś znajomy był na wymianie albo Ty masz już studia lub praktyki w ramach programu Erasmus+ za sobą. Tak czy inaczej marzy Ci się wyjazd za granicę, dzięki któremu się rozwiniesz i poszerzysz horyzonty. W tym poście dowiesz się co to jest Erasmus i jakie daje możliwości.  

Erasmus+ to program edukacyjny, który działa w Unii Europejskiej. Ze wsparcia tego programu korzystają zarówno studenci i uczniowie, ale również nauczyciele, wykładowcy oraz wolontariusze. Nas jednak interesują możliwości oferowane studentom w ramach programu Erasmus, czyli studia i praktyki zagraniczne.  

Podczas mojego Erasmusa w Barcelonie

Co warto wiedzieć o Erasmusie?

Bez względu na to czy wybierasz się na studia czy na praktyki do wykorzystania masz 12 miesięcy (na każdym z trzech stopni). W wypadku studiów jednolitych magisterskich jest to 24 miesiące. Można wyjechać kilka razy, np. Podczas licencjatu spędzić 5 miesięcy na uczelni w Barcelonie, potem jechać na praktyki na Maltę na 2 miesiące i resztę wykorzystać na staż absolwencki w Porto. Na magisterce masz do dyspozycji kolejne 12 miesięcy na wyjazdy. Brzmi dobrze, prawda?  

Nie można wyjechać będąc na urlopie dziekańskim. Wyjazd jest możliwy dla studentów przynajmniej 2 roku studiów. Na II lub III stopniu można wyjechać już od pierwszego roku. 

Każdy wyjazd w ramach programu Erasmus+ jest dofinansowywany! Stawki stypendiów różnią się w zależności od kraju do którego się wybierasz, w wypadku studiów wynoszą od 450 euro do 520 euro (na praktyki dostaniesz o 100 euro więcej). Warto pamiętać, że dofinansowanie może nie pokryć wszystkich kosztów związanych z wyjazdem. Stypendium jest wypłacane w dwóch lub trzech ratach. Najczęściej student otrzymuje 70-90% stypendium przed wyjazdem, a resztę po powrocie i załatwieniu formalności. Moje stypendium na studia w Barcelonie wynosiło 450 euro miesięcznie, a sam pokój kosztował mnie 400 euro na miesiąc. Ale dobra wiadomość jest taka, że osobom, którym przysługuje stypendium socjalne na polskiej uczelni, będą je otrzymywać również na Erasmusie. 

Kraje, do których można wyjechać: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Republika Czeska, Republika Macedonii Północnej, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja i Turcja. O wyborze odpowiedniego miasta na swoją wymianę pisałam na Instagramie TUTAJ i TUTAJ.

Wymagania, które musi spełnić idealny kandydat na Erasmusa, to na pewno dobra znajomość języka angielskiego lub języka kraju wymiany i dobre wyniki w nauce. Jeśli wydaje Ci się, że nie jesteś idealnym kandydatem lub kandydatką to i tak weź udział w rekrutacji. Nie wiesz ile jest chętnych i jak oni poradzili sobie z rekrutacją. Nic nie stracisz, a możesz bardzo dużo zyskać! Niektóre uczelnie biorą podczas rekrutacji również pod uwagę działalność na rzecz uczelni, udział w programach międzynarodowych i inne osiągnięcia.  

Jakie możliwości studentowi daje Erasmus?

Jedną z możliwości, moim zdaniem, bardziej wymagającą są studia w ramach programu. W praktyce wygląda to tak, że studiuje się od 3 do 12 miesięcy na zagranicznej uczelni. Często po angielsku, ale czasami w języku kraju, do którego się wybieramy. W dużym skrócie chodzi o to, żeby znaleźć przedmioty na zagranicznej uczelni, które odpowiadają tym z Polski. Załatwiamy dokumenty (jest ich sporo), lot i nocleg. Potem przez kilka miesięcy studiujemy w obcym kraju, poznajemy ludzi z całego świata, podróżujemy i uczymy się języka. Tylko uwaga! Nie mylcie tego z wakacjami! Będąc w Barcelonie może i miałam czas na zwiedzenie Katalonii, latino imprezy i opalanie się na plaży… Ale momentami bałam się, że po powrocie będę musiała zwracać całe stypendium, bo niektóre przedmioty mnie przerastały. Wszystko skończyło się dobrze 😉 Tylko uczulam, że to wciąż studiowanie, a nie wakajki za unijne pieniądze. 

Jeśli sądzisz, że zdawanie egzaminów w obcym języku może być zbyt dużym wyzwaniem lub studiujesz nietypowy kierunek i ciężko Ci znaleźć uczelnię zagraniczną z odpowiednimi przedmiotami, to praktyki będę dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Muszą trwać minimum 2 miesiące, maksymalna długość wyjazdu różni się w zależności od uczelni. To Ty wybierasz i szukasz miejsca, w którym chcesz odbyć praktyki. Należy pamiętać, że instytucja przyjmująca na praktyki nie może być instytucją unijną i instytucją, która zarządza programami Unii Europejskiej. Praktyki w ramach programu Erasmus+ mogą być zarówno praktykami obowiązkowymi, jak i praktykami dodatkowymi.  

Erasmus przewidział również wyjazdy dla absolwentów – staż absolwencki! W takiej sytuacji trzeba wziąć udział w rekrutacji przed zakończeniem studiów i skończyć praktyki do 12 miesięcy od zakończenia studiów. 

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu czujesz, że serce bije Ci trochę szybciej to chyba znak! Musisz jak najszybciej iść do biura odpowiedzialnego za wymiany studenckie 😉 . Każda uczelnia ma trochę inne zasady i wymagania, dlatego warto dowiedzieć się szczegółów u źródła. W biurze dowiesz się z jakimi uczelniami Twoja uczelnia ma podpisane umowy lub gdzie, do tej pory, jeździli inni studenci na praktyki lub studia. Kontakt ze studentami, którzy mają już wymianę za sobą bardzo ułatwi podjęcie decyzji.